ΠΑΣΟΚ-Κίνημα Αλλαγής: Ποια ονόματα «παίζουν» για τις εκλογές

Έντονη είναι η φημολογία για πρόωρες εκλογές το φθινόπωρο και για τον λόγο αυτό, το επιτελείο της Χαριλάου Τρικούπη, θέλει να είναι έτοιμο για παν ενδεχόμενο.

Ας δούμε τα ονόματα που «παίζουν» ανά νομό για να είναι υποψήφιοι βουλευτές με το ΠΑΣΟΚ-Κίνημα Αλλαγής:

Α’ Αθήνας: Ο επικεφαλής της Δημοτικής Παράταξης «Αθήνα Είσαι Εσύ» και υποψήφιος για την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ Παύλος Γερουλάνος, ο Κώστας Σκανδαλίδης -ο οποίος εκλέγεται βουλευτής από το 1989, η Ζέφη Δημαδάμα, ο Δημήτρης Οικονόμου, η Πόπη Γιαννοπούλου και η Ρωξάνη Μπέη.

Βόρειος Τομέας: Ο Ανδρέας Λοβέρδος, ο Παναγιώτης Βλάχος, η Κατερίνας Μπατζελή, της Μιλένας Αποστολάκη και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος, η Ρένια Ζαρκαδούλα, ο δήμαρχος Βριλησσίων Ξένος Μανιατογιάννης και ο Τάσος Βασιλείου.

Νότιος Τομέας: Η βουλευτής Τόνια Αντωνίου, ο Στέφανος Ξεκαλάκης, ο πρώην υπουργός Γιώργος Πεταλωτής, ο πρώην εκπρόσωπος Τύπου Παύλος Χρηστίδης, η αναπληρώτρια εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ Αναστασία Σιμητροπούλου, ο Θόδωρος Παπαθεοδώρου και η Μαρία Τσέλιου.

Δυτικός Τοµέας: Η νυν βουλευτής Νάντια Γιαννακοπούλου και ο Μιχάλης Καρχιμάκης. Πιθανότατα θα δούμε να κατεβαίνει ο ιδιαίτερα δημοφιλής Θανάσης Κατερινόπουλος, ταξίαρχος ε.α., αλλά και οι Ηρακλής Δρούλιας, Νανά Βρυώνη και Θανάσης Βαθιώτης.

Ανατολική Αττική: Ο πρώην Γραμματέας του κόμματος, Μανώλης Χριστοδουλάκης, ο Γιάννης Σμέρος, η Βάσια Αναστασίου, ο Λάζαρος Καραούλης και ο Χρήστος Ξενοκώστας.

Α’ Πειραιά: Ο Παναγιώτης Φασούλας, ο Λευτέρης Χρυσοφάκης.

Β’ Πειραιά: Ο Γιάννης Τσούτσας, ο Δημήτρης Διαμαντίδης και ο Λεωνίδας Αθανασιάδης.

Α’ Θεσσαλονίκης: Ο Χάρης Καστανίδης, ο Κυριάκος Κυριάκος, η Πένυ Δελαμπούρα και ο Αντώνης Σαουλίδης, ο Γιάννης Μαγκριώτης, ο Γιώργος Πινακίδης και ο Νίκος Ξυλούρης.

Β’ Θεσσαλονίκης: Ο νυν βουλευτής Γιώργος Αρβανιτίδης, ο Θανάσης Γλαβίνας, ο Μιχάλης Πάππου καθώς και και η νυν ανεξάρτητη βουλευτής Κωνσταντίνα Αδάμου που προσχώρησε πρόσφατα στο ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ.

Λακωνία: Γνωστή είναι η υποψηφιότητα της Νάγιας Γρηγοράκου.

Αιτωλοακαρνανία: Ο νυν βουλευτής Δημήτρης Κωνσταντόπουλος, Κατερίνα Κιτσάκη, η Χριστίνα Σταρακά, ο Βαγγέλης Γάκης και ο Παναγιώτης Τρυφιάτης.

Χαλκιδική: Ο Απόστολος Πάνας
Έβρος: Ο Παναγιώτης Ζαπάρτας, ο Σταύρος Βαβίας και η Κρυσταλλίας Αρμενάκη.
Ροδόπη: Αχμέτ Ιλχάν, Μολλά Ισά Ριτβάν, Γιώργος Μανανάς και Μουσταφά Ογλού Σιμπέλ.

Δράμα: Η Χαράς Κεφαλίδου, ο Δαμιανός Καγκελίδης και ο Τάσος Νικολαϊδης.
Καβάλα: Ο Δημήτρης Παπουτσής, ο Λεωνίδας Παππάς και ο Σάββας Εμινίδης.

Άρτα: Ο Χρήστος Μέγας και ο Χρήστος Γκόκας.

Κιλκίς: Ο βουλευτής Γιώργος Φραγγίδης, ο Στέφανος Παραστατίδης και ο Γιώργος Αναστασιάδης.

Ξάνθη: Ο Ανέστης Αντωνιάδης και ο Πάνος Δαβιτίδης.
Αργολίδα: Ο βουλευτής Ανδρέας Πουλάς, ο Παναγιώτης Ψυχογιός, ο Ανδρέας Χρονόπουλος, ο Τάσος Χειβιδόπουλος και ο Λεωνίδας Κουτσογιάννης.

Σέρρες: Ο Μιχάλης Τζελέπης και ο Παναγιώτης Καρίπογλου.
Γρεβενά: Ο Γιάννης Στούπας
Κοζάνη: Ο Πάρης Κουκουλόπουλος, η Όλγα Μαρκογιαννάκη και ο Λουκάς Ζαρογιάννης.

Φθιώτιδα: Ο Βαγγέλης Τσόγκας, ο Νίκος Τσώνης, ο Νίκος Μπέτσιος, ο Αντώνης Παπαγόρας και η Κωνσταντίνα Αντερριώτη.

Ηράκλειο: Ο βουλευτής Βασίλης Κεγκέρογλου, ο Φραγκίσκος Παρασύρης, ο Φραγκίσκος Λαμπρινός και ο Λάμπρος Βαμβακάς.

Χανιά: Ο Νίκος Καλογερής.
Ρέθυμνο: Η Άννα Ελευθεριάδου και ο Μανώλη Χνάρη.

Ηλεία: Ο Απόστολος Πόντας, ο βουλευτή και επικεφαλής τη Κ.Ο. Μιχάλης Κατρίνης, ο Μισέλ Άμπου Χάντμπα και η Νίκη Κοκκαλιάρη.

Αρκαδία: Ο αντιπρόεδρος της Βουλής Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος, ο Κωνσταντίνος Κόκκορης, ο Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου και ο Βαγγέλης Γιαννακούρας.

Αχαΐα: Ο πρώην πρωθυπουργός, που εκλέγεται χωρίς σταυρό, Γιώργος Παπανδρέου, ο Μαρίνος Σκανδάμης, η Κατερίνα Σολωμού, ο Δημήτρης Κατσικόπουλος, η Ολυμπία Λόη και η Παρασκευή Λοκοπούλου.

Μαγνησία: Ο Γιώργος Πετρουλάκης που ήδη έχει δραστηριοποιηθεί έντονα στο Νομό, η Ελένη Αγαπητού, ο Νίκος Χαυτούρας, ο Δημήτρης Τσιμπανάκος, ο Φώτης Χατζηδημητρίου και η Ματίνα Πρίγκου.

Εύβοια: Ο Αλέξανδρος Θεοδώρου, η Μίνα Παπαναστασίου. ο Θανάσης Τάρτης και η Κατερίνα Καζάνη. Βοιωτία: Ο Γιώργος Μουλκιώτης και η Γιάννα Νταντούμη.

Κέρκυρα: Η Συλβάνα Ράπτη και o Δημήτρης Αλεξάκης,
Χίος: Ο Γιώργος Καμίνης και ο Κώστας Τριαντάφυλλου.

Λέσβος:Ο Γιώργος Πετρέλλης και η Βάσω Χοχλάκα.
Κυκλάδες: Ο Γιάννης Πολυχρονάκος,ο Δημήτρης Καπούνης και ο Γιάννης Βλασσερός.

Ρόδος: Η Κατερίνα Γαβαλά, ο Γιώργος Νικητιάδης, ο Βάιος Καλοπήτας, η Ελευθερία Φτακλάκη και ο Φώτης Χατζηδιάκος.

Κορινθία: Ο Γιάννης Αγγελόπουλος, η Κατερίνα Φαρμάκη, ο Ανδρέας Λούτας και ο Βαγγέλης Ανδριανάκος.
Καρδίτσα: Ο Σωτήρης Παπαγεωργίου και ο Βαγγέλης Τσουκνίδης.
Μεσσηνία: Ο Παναγιώτης Αλευράς, ο Μενέλαος Γερονικολός, ο Γιάννης Διονυσόπουλος και ο Γιώργος Κατσούλης.

Βουλη: Ψηφιζεται σημερα στην Ολομελεια το νομοσχεδιο για τον νεο Ποινικο Κωδικα- Θα το υπερψηφισει και ο Ανδρεας Λοβερδος υποφηφιος για τη αρχηγια του ΚΙΝΑΛ, διαφοροποιουμενος απο την θεση του κομματος του, που ψηφιζει “παρων” – Ποιες αλλαγες περιεχει το νομοσχεδιο

Σχετικα αρθρα

μπορει να σας ενδιαφερουν

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.