Μαραθώνιος: Νικητής ο Γκελαούζος, έσπασε ρεκόρ 17 ετών

Ο Κώστας Γκελαούζος ήταν ο μεγάλος νικητής στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας και με χρόνο 2:16.49 έσπασε το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε ο Νίκος Πολιάς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. Στην διοργάνωση συμμετείχαν πάνω απο 9800 αθλητές από όλο το κόσμο.

Ήταν το φαβορί για τη νίκη στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας και το επιβεβαίωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Ο λόγος για τον Κώστα Γκελαούζο ο οποίος ήταν ο μεγάλος νικητής για τέταρτη φορά στην καριέρα του.

Μάλιστα, ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού κατάφερε να καταρρίψει και το ρεκόρ διαδρομής για Έλληνα αθλητή αφού τερμάτισε σε 2:16.49 και έσπασε το ρεκόρ του Νίκο Πολιά το οποίο ήταν 2:17.56 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Δεύτερος τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας με χρόνο 2:22.33, ενώ στην τρίτη θέση ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσόλης με 02:24.05.

Ειδική αναφορά πρέπει να κάνουμε στον Χριστόφορο Μερούση, ο οποίος στα 38 του χρόνια τερμάτισε σε 2:29.58 και κατέλαβε την τέταρτη θέση.

Πηγή: sport24.gr